O kurátorke a jej neobyčajnom interpretačnom umení

Mgr. Valéria Lukáčová je rodáčka zo Žiliny, kde aj absolvovala Gymnázium. Je jednou z mála žien, ktorá sa stala členkou, dámou Európskeho vínneho rytierskeho stavu v rámci OEVE, konzulátu Slovenskej republiky. Spoločne s Lacom Čiernym pripravili niekoľko edícií umeleckej tvorby.

V súčasnosti žije v Bratislave a pôsobí ako členka konzulátu SR v Burgenlande. Počas vysokoškolského štúdia získala odborné a pracovné skúsenosti Marylande a Chicago Ilinois v USA a Škótsku. Je absolventkou a magisterkou Univerzity Komenského v Bratislave. Študovala na Karlovej Univerzite v Prahe, je držiteľkou “Diploma in Supervising Management“ Fetac Award L6, IBAT College Swords. Absolvovala dlhodobú medzinárodnú stáž na Univerzite Rovaniemi vo Fínsku. Hovorí plynule anglicky, česky, slovensky. Dobre hovorí najmä nemecky, ale dohovorí sa aj bulharsky a francúzky. Venovala sa vrcholovému športu, ktorému je stále verná. Je majsterkou Slovenska vo viacboji všestrannosti a držiteľkou dvoch medailí na pretekoch v kayaku z USA, Washington DC. Dôležitou podmienkou v získaní interpretačných schopností Mgr. Lukáčovej bola dlhoročná návšteva baletnej školy, ako aj kurzu jazzového tanca. Talent v oblasti pózovania preukázala už ako študentka. Presadila sa ako modelka svetoznámeho módneho návrhára. Napriek výrazým úspechom na poli modelingu, svoj talent zamerala na univerzitné štúdiá doma a v zahraničí. Vďaka univerzitnému vzdelaniu a neobyčajnému pohybovému talentu táto kultivovaná osobnosť a vrcholový športovec dokázala transformovať baletné a tanečné umenie do pôvodných pohybovo extrémne náročných, a vo väčšine prípadov nenapodobniteľných póz a figurálnych kompozícií, stvárnených v umeleckých fotografiách a obrazoch Laca Čierneho, a ktorým dáva osobitý všeobecne akceptovaný charakter, a ktorému je od roku 2014 súčasne stálou kurátorkou. Je autorkou a hlavným interpretom mnohých fyzicky aj umelecky náročných figurálnych kompozícií. U obrazov vystavených v samostatnej sekcii Galéria VALI-GALI, je spolu s Lacom Čiernym spoluautorom a spolunositeľom copyrightu všetkých obrazov tejto sekcie. Ich umelecký pseudonym je Lacéria.

Ako kurátorka pripravuje výstavy a poskytuje médiám a širokej verejnosti odborné hodnotenie k vystaveným dielam Laca Čierneho od roku 2014.

V roku 2017 jej bol udelený ako aktivistke prestížny titul žena – Líderka Slovenskej republiky.